Gawrych-Ruda: popularność przeciętna, wartość nadzwyczajna

Większość osób zapytanych o możliwości wypoczynku na Mazurach podaje nazwy kilku większych miejscowości. Lokalizacje takie jak Gawrych-Ruda padają niezbyt często, co paradoksalnie działa na korzyść tego regionu. W okolicy wiele jest kwater i pensjonatów, ale szczególnie popularna jest tu agroturystyka.

Mazury to jeden z najczystszych i najmniej zniszczonych działalnością człowieka regionów Polski. W przeciwieństwie do zatłoczonych Mikołajek, Gawrych-Ruda jest tego doskonałym przykładem. Ponieważ przez okolicę nie przetacza się co roku, niczym horda tatarska, najazd turystów, cały teren jest zdecydowanie mniej zadeptany i nietrudno tu o piękne widoki, cudowne zdarzenia i wspaniałych ludzi. Agroturystyka jest natomiast najlepszym sposobem, aby móc się nimi w pełni cieszyć.


Oferta sprzedaży podłóg w Białymstoku

Mniejsze i większe gospodarstwa agroturystyczne czynne są albo wyłącznie w sezonie letnim, albo przez cały rok. Ceny za nocleg rozpoczynają się od 20 złotych, więc pod względem kosztów niełatwo o korzystniejsze miejsce. Wiele gospodarstw ma bezpośredni dostęp do jeziora, ale oczywiście podstawą agroturystyki pozostaje możliwość uczestnictwa w codziennym życiu gospodarstwa. Większość z nich wciąż prowadzona jest najbardziej tradycyjnymi metodami, są to niemal żywe muzea – gospodarstwa agroturystyczne utrzymują się nie tylko z turystyki, ale żyją przede wszystkim z uprawy roślin lub hodowli zwierząt. Taki styl życia jest czymś całkowicie odmiennym, niż to, czego większość z nas, mieszczuchów, doświadcza na co dzień.

Gawrych-Ruda to okolica, w której nawet w środku lata jest stosunkowo cicho i przytulnie. Kiedy Mikołajki przypominają bardziej Zakopane w szczycie sezonu, tutaj wciąż panuje względny spokój. Doskonałe warunki do pieszych i rowerowych wypraw, a także do uprawiania sportów wodnych sprawiają, że o miejsca noclegowe wcale nie jest nadzwyczajnie łatwo, zwłaszcza w szczycie sezonu. Gospodarstwa agroturystyczne są niewielkie, a poza nimi i prywatnymi kwaterami raczej nie ma tu wielu miejsc noclegowych.

Dzięki sporej ilości dodatkowych atrakcji nie da się tu nudzić – chyba że na własne życzenie.